Joogivee hügieen Geberitiga Seisva vee vältimine

Meie joogivesi ei ole steriilne; see sisaldab mikroorganisme, mis moodustavad biofilme. Need ei tekita tavaliselt probleeme ega mõjuta joogivee kvaliteeti. Stabiilsel ökosüsteemil näib olevat isegi positiivne mõju vee kvaliteedile. Sellest hoolimata võivad biokiled olla ka tervisele ohtlike mikroobide kasvulava.

Biokile joogivees 

Biokile joogiveesüsteemid

Biokile tekib kõikjal, kus vesi ringleb, sh joogiveesüsteemides. Tavaliselt ei kujuta see endast probleemi ega mõjuta joogivee kvaliteeti. Terviseoht tekib alles siis, kui bakterid saavad paljunema hakata. Seisev vesi ja veetemperatuur vahemikus 25 °C ja 50 °C soodustavad bakterite kasvu. Praktikas tekib see oht näiteks siis, kui korter seisab tühjana, perioodiliselt kasutatavates ruumides ning niinimetatud surnud torustikes. Bakterite ülemäärasest paljunemisest tingitud hügieeniprobleeme saab tõhusalt vältida:

  • õige projekteerimise, ehitamise ja kasutuselevõtuga
  • otstarbekohase kasutamisega
  • seisva vee vältimisega
  • ebasoodsate temperatuuride vältimisega vahemikus 25 °C ja 50 °C.

Alahinnatud oht: legionella- ja Pseudomonas'e-bakterid 

Legionella pneumophila
Pseudomonas aeruginosa

Legionellabakterite sissehingamisel võib saada nakkuse, näiteks kui õhku satub aerosoolina palju veepiisku, näiteks duši all või veekraanide läheduses.

Legionelloos võib põhjustada kopsupõletikku. Tihtipeale seda aga haiguse põhjustajana ei tuvastata. Seetõttu on teadmata juhtumite arv suur ja haiguse tähendust alahinnatakse. Sama kehtib Pseudomonas'e-bakterite puhul, mis põhjustavad gangreeni ja antibiootikumiresistentsust.

Legionella kasvu täpne mõõtmine 

Graafika näitab, kuidas legionellade arv kahekordistub päevas. Mõõtmised viidi läbi toitainerikkas keskkonnas võrreldes tavalise joogiveega. (© Geberit)

Geberiti nimel töötav prof dr Hubert Hilbi ja tema uurimisrühm Zürichi ülikoolis on süstemaatiliselt uurinud legionelloosi kasvu.

Legionella levik suureneb temperatuuri tõustes kuni maksimumpunktini. Temperatuuril 40 °C kahekordistub legionella umbes kolm korda sagedamini kui 25 °C juures. Selle asemel, et kahekordistuda kahekordselt 1-lt 4-le temperatuuril 25 °C, kahekordistub legionella kuus korda 1-lt 64-le temperatuuril 40 °C.

VDI 6023-1 nõuab täielikku veevahetust iga 72 tunni järel ja külma vee temperatuur ei ületa 25 °C pärast 3 liitri tühjendamist (graafikul oranž joon). Praktikas ei ole aga alati võimalik kriitilises vahemikus temperatuure vältida.

Temperatuurist sõltuv loputusintervall 

Temperatuurist sõltuv loputusintervalli kõver (© Geberit)

Mõõdetud korrutuskiiruste põhjal saab arvutada temperatuurist sõltuva loputusintervalli (sinise katkendkõvera). Vastavalt standardile VDI 6023-1 eeldatakse, et 25°C juures piisab 72-tunnisest loputusintervallist. Kõrgematel temperatuuridel arvutatakse loputusintervall selliselt, et legionellad saaksid selle aja jooksul võrdselt sageli paljuneda. Selle tulemuseks on näiteks 46-tunnine loputusintervall temperatuuril 29 °C. Nii saab vältida suurenenud saastumise ohtu isegi siis, kui külma vee temperatuur seda ei suuda. Samuti ei põhjusta DVGW uuringuaruande kohaselt lühiajaline temperatuuri tõus üle 25 °C kohe kõrge legionelloosi leidu.

Probleemsed alad joogiveehügieenis 

Ohuallikad: seisev käesoe vesi hoonepaigaldises.
Valige jooniselt infopunkt

Värske joogivee jaoks, mis on alati hästi vastu võetud 

Geberiti hügieenisüsteem – värske joogivee jaoks, mis on alati hästi vastu võetud (© Geberit)

Hoonete hügieenijuhtimise tõhusa kontseptsiooni loomisel pakub Geberit kõikehõlmavat lahendust, mis teeb tõesti kõik lahtrid.

Eesmärk: Pakkuda kohandatud lahendusi joogivee kvaliteedi säilitamiseks igas sanitaarpaigaldises ning iga kasutustüübi ja -sageduse jaoks.

Lisateave Geberit hügieenisüsteemi kohta

Lahendus uusehitistes ja olemasolevates hoonetes 

Geberiti tooted joogiveehügieeni tagamiseks 

Geberiti hügieeniline loputussüsteem Rapid

Geberiti hügieeniloputus Rapid paigaldatuna kohta, kus seda vaja on
Paindlik probleemilahendus
  • Kompaktsed mõõtmed
  • Akuga käitamine sõltumata elektrivarustusest
  • Sifooni on lihtne puhastada
  • Võimalik kasutada ilma sifoonita, näiteks loputuskastides veeärastuse korral
  • Loputusintervalli lihtne, intuitiivne seadistamine
  • Lihtne paigaldus, lihtne demonteerimine, korduvalt taaskasutatav

Loputusprogrammid igale kasutusolukorrale 

Juhtimine Geberit SetAppiga 

Geberiti SetApp loputusprogrammi lihtsaks seadistamiseks

Geberiti hügieeniloputust ja Geberiti varjatud loputuskasti integreeritud hügieeniloputust saab seadistada mugavalt nutitelefoniga ja Geberit SetAppiga.

Allalaadimislink:

Apple App Store
Google Play Store

Standardid ja seadused 

Joogivee kvaliteedi tagamine hoonepaigaldises käsitletakse paljudes õigusaktides ja standardites. Euroopa Liidus reguleeritakse olmevee kvaliteeti direktiiviga 98/83/EÜ. Projekteerijad, sanitaarpaigaldajad ja käitajad võivad end tunda seadusesilma ees kindlalt, kui nad järgivad neid direktiive ning peavad kinni riigisisestest eeskirjadest.

Direktiiv 98/83/EÜ

Video 

Optimaalne joogiveehügieen

Vaadake, kuidas meie panus optimaalsele joogiveehügieenile kaasaaitamisel välja näeb.