Öövalguse efekt
Kes seda ei tunneks: Keset ööd annab täis põis endast märku, äratades sind sügavast unest. Tualetti minek on möödapääsmatu. Nõrgad valgusallikad aitavad leida WC-poti ka pimedas, sest vaatamata öisele häirimisele on keha veel poolunes. Seda eeskätt tänu melatoniini eritamisele. Uinumist soodustav hormoon vastutab selle eest, et meie keha läheb öösel peaaegu automaatselt unerežiimile.
Tervislik uni on väärtuslik vara. Kellel seda on vähe, see ei suuda terve päeva sada protsenti produktiivne olla. Selleks et sisemine kell vaatamata tualetiskäigule täielikult rütmist välja ei langeks ja saaksite võimalikult kiiresti jälle magama jääda, tuleb arvesse võtta järgmist:
- Hele valgus võib bioloogilise kella segi ajada ja aeglustada melatoniini tootmist. Seetõttu ärge pange teel tualetti võimaluse korral tuld põlema või kasutage hämardusfunktsiooniga öövalgustust.
- Vältige suure sinise osakaaluga valgust. See häirib melatoniini tootmist, mis on vajalik taas kergesti magamajäämiseks, sest see annab kehale signaali: Öö on möödas!
- Asetage vannituppa liikumissensoritega orienteerumisvalgustid, mis juhatavad Teile teed vannituppa minekuks. Sellised valgusallikad on enamasti kahvatud ja nõrgad. Nii valgustatakse sellega ainult kohta, kus tegevus hetkel toimub – tualetti – minimaalselt.
- Hämardusfunktsiooniga lamp pakub ideaalset lahendust öistel tualettisõitudel navigeerimiseks. Seda saab paigaldada erinevatesse praktilistesse kohtadesse vannitoa ümber. Hea näide on Geberit ONE peegelkapp. Integreeritud ComfortLight on neli valgustusstseeni, mida saab vastavalt vajadusele individuaalselt reguleerida: helge ja kosutav päeval, pehme ja meelitav enne magamaminekut ning peen ja diskreetne öösel pimedas orienteerumiseks. Nii saame pärast öist tualetis käimist kergesti uuesti magama jääda.
- WC-sse on saadaval ka valgusti iga meeleolu jaoks. Geberit AquaClean duši tualettruumil on diskreetne automaatselt aktiveeritav valgus. See peen valgustus on piisavalt hele, et juhtida teed öösel ja see aktiveeritakse lähedussensori abil. Valguse seaded hõlmavad seitset erinevat värvi ja viit heledustaset.
- Liikumisanduritega orientatsioonivalgustid võivad vannituppa sisenedes juhatada teed tualetti. Soovitatav on vältida tugevate siniste toonidega valgustamist, kuna see häirib meie melatoniini (uinumist soodustav hormoon) tootmist (vt kasti). Paremad on soojad valgusallikad, mis on suhteliselt kahvatud ja nõrgad. Tegelik valgustus, mida nad vannitoas loovad, on minimaalne, kuid see on siiski piisavalt hele, et saaksime orienteeruda. Seda tüüpi peent LED-valgustust pakuvad sellised tooted nagu Geberit Monolith Plus sanitaarmoodul ja Geberit ONE peegelkapid. Geberit Monolith Plusi elektrilised pehme puutega nupud tagavad ka eriti vaikse loputuse, nii et te ei pea kartma, et keset ööd kedagi häirite.
- Intelligentne ja teedrajav valgusallikas on nutikalt integreeritud loputusvabastisse. Moodul Geberit DuoFresh lülitab öösel automaatselt sisse LED-suunatule, et juhatada teed tualetti. Lähedusandur juhib valgust ja tagab selle automaatse sisse- ja väljalülitamise. Selle valguse valgustuse kestust ja intensiivsust saab ka rakenduse abil kohandada ja reguleerida.
Mis on biorütm?
Biorütm on sisuliselt lihtsalt teie keha loomulik ärkveloleku ja une rütm – seda sageli nimetatakse teie bioloogiliseks või sisemiseks kellaks. Seda kontrollib eelkõige unehormoon melatoniin. Päeval, kui oleme päikese käes, piirab meie keha selle hormooni vabanemist. Niipea kui õhtul läheb aga pimedamaks, eraldub ajust rohkem melatoniini ja me hakkame tundma väsimust. Meie biorütmi võib mõjutada see, kui oleme päeval liiga vähe valgust või öösel liiga palju valgust. Tugevate siniste toonidega valgustus võib samuti negatiivselt mõjutada meie melatoniini tootmist. Seda silmas pidades on soovitav kasutada vannitoas sooje ja diskreetseid valgusallikaid, et öine vannitoakogemus oleks mugavam.