PUIT VANNITUPPA
Kaua aega välditi puidu kasutamist vannitubades, levinud oli arvamus, et hallitus võib kiirelt tekkida. Mis tegelikult on üllatav, kuna puit on ehitusmaterjalina väga hinnatud ja seda kasutatakse näiteks laevaehituses ja aknatööstuses. Need on aga kohad, kus veega kokku puudet ei saa välistada. Samamoodi on köökides, kus vesi aurab ja pritsib puitmööbel juba pikalt kasutuses.
Vaikselt toimub paradigma muutus ka vannitoas. Ehtsat puitu kasutatakse põrandatel, seinapaneelidel ja ka vannitoamööblil; järjest sagedamini paigaldatakse puidust töötasapindadele ka ilusad pinnapealseid valamuid ning isegi puidust ja valamud on nüüd saadaval.
See on fakt: Puit on sisekliimale hea
Puit elab – see tähendab: Puidul on omadus niiskust imada ja uuesti ära anda. Sellel on positiivne ja terve mõju sisekliimale. Lisaks on mõned puiduliigid tuntud oma suure happesisalduse poolest ja on antibakteriaalse toimega. See pole just halvim omadus vannitoas, kus peaks olema hügieeniline.
Mida tuleb tähele panna, kui vannitoas kasutatakse puitu
- Töötlemata puidul pole vannitoas kohta. Kõiki puite tuleks töödelda õlide, lasuuride või värvidega, et niiskus ei saaks sisse tungida.
- Puidu liikide valik on määrav, kasutada tuleks rahulikku puitu, see tähendab kõva ja rasket puitu, sest see on niiskuskindlam. Kõige parem on pidada enne ostu nõu spetsialistiga. Mõned puidud, mis kõne alla tulevad, on nt pähkel, venge, kuusk ja lehis.
- Põrandad tuleb alati tihendada täispinnaliselt. Seejuures on oluline ka servavuugid tihendusmassiga sulgeda.
- Seintel olevaid puitpaneele tuleks alati ventileerida.
Insaideri nõuanded
- Veepritsmete ohustatud piirkondades loobuge männipuidust, sest pikaaegsel kokkupuutel niiskusega võib tekkida puidusine.
- Ka tamm ei ole alati optimaalne. See puit on küll väga kõva, kuid kipub puhastusvahendite kasutamisel kiiresti plekke tekitama.
- Hoiduge vannitoas punastest puitudest, nagu nt merbau ja jatoba. Ka neil tekivad niiskusega kokkupuutel kiiresti inetud varjundid.
- Muu hulgas, keemilsite toimeainetege seente-ja putukavastasest puidukaitsest võib vannitoas loobuda, kui arvesse võetakse järgmisi soovitusi.
Lihtsad hooldusreeglid
- Pühkige veepritsmed vannitoast alati kohe ära, et veetilgad ei saaks üldse puidu sisse imbuda.
- Pidage silmas, et puidule ei satuks teravatoimelisi puhastusvahendeid.
- Niiskus ei tohiks põhimõtteliselt kunagi puidu sisse tungida. Kõik, kes kasutavad õlitatud puitu, peaksid seetõttu regulaarselt peale kandma hooldusõli. Nii ei saa puit paisuda, selle poorid on suletud ja lisaks ei võta puit ka mustust külge.
- Ka vannis algab kõik korralikust ventilatsioonist.
- Tavaliselt piisab sellest, kui puidu pinda puhastamisel õrnalt niisutatud lapiga puhastada.
Miks on puidust vannitoamööbel nii populaarne?
Puit on vannitoas populaarne materjal, kuna sellel on positiivne mõju atmosfäärile. Puit on elusolend, mis tähendab, et see võib niiskust imada ja ka seda eraldada. Sellel on positiivne ja tervislik mõju ruumi kliimale.
Vähem tuntud, kuid sama oluline: mõnel puiduliigil on tänu kõrgele happesusele ka antibakteriaalsed omadused. See on eriti kasulik vannitoas – kohas, kus hügieeni võetakse väga tõsiselt.
Näpunäiteid: Asjad, millele puidust vannitoamööbli kasutamisel tähelepanu pöörata
Puit vannitoas on hea asi. Kuid olge ettevaatlik – vannitoamööbli puidu valimisel tuleb arvestada teatud aspektidega. Seda seetõttu, et vannituppa tekib palju niiskust, eriti duši all või vannis käies.
Valige õige puit otseseks kokkupuuteks veega
Paljud puiduliigid on ideaalsed. Mõnega tuleks siiski olla ettevaatlik, eriti kui need puutuvad kokku veega.
- Mänd: Pikaajalisel kokkupuutel niiskusega vastuvõtlik sinakavärvilistele seentele.
- Pähkel: võib vee imendumise tõttu värvi muuta.
- Vaher: Väga kõva puit, kuid puhastusvahendite kasutamisel tundlik plekkidele.
- Punapuu (nt merbau või jatoba): niiskusega kokkupuutel tekivad kiiresti inetud varjud.
Täispuidust vannitoamööbli korrektne käsitsemine ja hooldamine
Kui vannitoamööbli, põranda- või seinapaneelide jaoks on õige puit valitud, on järgmine teema selle eest hoolitsemine. Siin on mõned näpunäited.
- Ideaalis tuleks veepritsmed kohe ära pühkida, et vesi ei saaks puitu tungida.
- Täispuidul ei tohi kasutada agressiivseid puhastusvahendeid.
- Kõik, kes kasutavad õlitatud puitu, peaksid hooldusõliga regulaarselt määrima. See hoiab ära puidu paisumise ja tagab selle tiheduse ja mustuse tõrjumise.
- Hea ventilatsioon on hädavajalik.
- Puitpinnad saab tavaliselt niiske lapiga maha pühkida – muud pole vaja.
- Seene- ja putukatevastaste keemiliste vahenditega puidukaitsest võib vannitoas loobuda, kui järgida neid rusikareegleid.
Kõigile, kes vajavad veelgi lihtsamat käsitsemist ja hooldamist, on hea valik ka puitdisainis melamiinkattega vineerist mööbel. See mööbel on niiskusele vähem vastuvõtlik ja seda on lihtne puhastada.
Tagada puitvoodri tagumine ventilatsioon
Puitvoodri tagumine tuulutus tähendab õhuvahe jätmist voodri ja seina vahele. See õhuvahe võimaldab loomulikku ventilatsiooni ja aitab reguleerida niiskustaset. Seina ja voodri vahelist ruumi nimetatakse tagasiventilatsioonivaheks.
Tagumisel ventilatsioonil on järgmised eelised:
- Niiskuse reguleerimine: Õhk ringleb läbi seina ja puitvoodri vahelise tagasiventilatsioonipilu. Seejärel vähendatakse niiskust automaatselt. See on kõrge õhuniiskuse tõttu eriti oluline vannitubades.
- Hallituse vältimine: Tänu ventilatsioonile aurustub voodri taha koguneda võiv niiskus. See vähendab hallituse tekke ohtu.
- Soojusisolatsioon: tagumisel ventilatsioonipilul on ka isoleeriv toime, mille tulemuseks on paremad soojusnäitajad.
- Kasutusaja pikenemine: Tagumine tuulutuspilu takistab voodri otsekontakti seinaga. See võib pikendada puidu kasutusiga, kuna see on paremini kaitstud potentsiaalselt kahjustavate mõjude eest.