Vähem prügi vannitoas
Meie rituaale vannitoas saadavad arvukad tooted, mis toovad endaga kaasa palju plastjäätmeid. Iga inimene Euroopas toodab keskmiselt 480 kilogrammi jäätmeid aastas. Saate seda raiskamist märkimisväärselt vähendada – isegi vannitoas. Vaadake siit meie seitset parimat näpunäidet vannitoas prügi vähendamiseks.
Vihje 1 – deodorant
Plastijäätmed on vannitoas suurim probleem. Kuid seda saab sageli vältida, kui valite õiged tooted. Miks jääda näiteks deosprei juurde? Tavaliselt on need metallist või plastpakendis. Kuid te ei vaja pihustit. Kreemdeodorandid on ideaalne alternatiiv. Tavaliselt on need klaasnõus või metallpurgis, mida saab taaskasutada.
2. nõuanne – hambahari:
Tavaliselt on hambaharja vars plastikust ja harjased nailonist ehk teisisõnu ka plastikust. Hambaarstid soovitavad teil oma hambaharja vahetada iga kolme kuu tagant. See tähendab nelja hambaharja aastas inimese kohta. See omakorda tähendab miljoneid hambaharju aastas. Kui ostate hoopis bambusest hambaharja, väldite plastijäätmeid. Bambus on üks kiiremini kasvavaid tooraineid planeedil – see võib kasvada ühe päevaga kuni ühe meetri kõrguseks.
Vihje 3 – hambapasta
Tavaline hambapasta on tavaliselt plastpakendis – ja päeva lõpuks ei saa te kunagi kõike tuubist välja. Tõeliselt keelatud. Kuid on uus alternatiiv, mis ei paku jäätmeid: hambapasta tablett. Paned tableti suhu, närid, kuni tekib kerge vaht ja seejärel pesed hambaid hambaharjaga nagu tavaliselt.
Vihje 4 – seep
Veel mõnikümmend aastat tagasi oli seebitükk vannitubades standard. Tänapäeval on moes vedelseep, mis asendab vana head seebitükki. Ja vedelseep tuleb tavaliselt plastpudelis. Tahke seep on tavaliselt paberpakendis ja tegelikult on kodus suhteliselt lihtne seepi ise valmistada. Lihtne viis vannitoas järjekordse plasttootega hüvasti jätta.
Vihje 5 – šampoon
Ja teie juustele on olemas ka plastivaba alternatiiv. Selle asemel, et kasutada tavalist plastpudelist šampooni, kasutage duši all käies tahket šampooni. See näeb välja nagu tavaline seep ja seda on väga lihtne kasutada: hõõrud seda niiskete käte vahel, et tekiks vaht. Kasutage seda juuste vahutamiseks ja seejärel loputage need tavalisel viisil veega maha. Ja te olete vannitoast välja ajanud järjekordse plastist valmistatud jäätmetoote.
Vihje 6 – hügieenisidemed ja tampoonid
Naiste menstruaalhügieen on jäätmemahukas. Naised vajavad oma elus keskmiselt 10 000–17 000 tampooni ja hügieenisidemeid. Kuid tavaliste ühekordselt kasutatavate toodete asemel võiksid naised hakata kasutama menstruatsioonikuppe. Need topsid on tavaliselt valmistatud meditsiinilisest silikoonist ehk teisisõnu plastikust. Kuid neid saab pärast kasutamist puhastada ja siis ikka ja jälle kasutada. Parimal juhul võib menstruatsioonikupp kesta aastaid.
Vihje 7 – tualettpaber
Paljud rituaalid vannitoas on paljude inimeste jaoks kivisse raiutud. Mõne jaoks on näiteks täiesti mõeldamatu, et ta puhastaks oma põhja millegi muuga kui paberiga. Ja ometi on dušiga tualettruum palju hügieenilisem alternatiiv. Kõigi määrdunud osade veega pesemine on palju puhtam meetod ja säästab uskumatult ka tualettpaberit. Seega tasub kindlasti mõelda tualetis käimise rutiini muutmisele.